اعلام آمادگی وزارت ارشاد برای همکاری در انتقال پیکر مرحوم ابتهاج به ایران

اعلام-آمادگی-وزارت-ارشاد-برای-همکاری-در-انتقال-پیکر-مرحوم-ابتهاج-به-ایران

به  گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمود شالویی دستیار وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی به نمایندگی از وزیر فرهنگ در تماس تلفنی با یلدا ابتهاج دختر زنده‌یاد امیرهوشنگ ابتهاج ضمن ابلاغ پیام تسلیت محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایشان، از آمادگی این وزارتخانه برای هرگونه همکاری در انتقال پیکر مرحوم هوشنگ ابتهاج (سایه) به ایران و تشییع این شاعر معاصر در وطن خبر داد.

دستیار وزیر ارشاد در این زمینه گفت: یقیناً سایه یکی از افتخارات شعر و ادب  کشور ماست و اینک که او را از دست داده‌ایم موجب تاسف و تاثر است.

شالویی در ادامه گفت: از زمان بستری شدن استاد سایه در بیمارستان بنا به تاکید وزیر محترم ارشاد ما از طریق خانم یلدا ابتهاج همواره جویای آخرین وضعیت سلامتی ایشان بودیم. امروز هم بلافاصله پس از دریافت خبر درگذشت ایشان، در تماس تلفنی با دختر آن زنده‌یاد، پیام تسلیت وزیر محترم را به خانواده ایشان ابلاغ و مراتب همکاری و همراهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به منظور انتقال پیکر سایه به ایران اعلام نمودیم.

یلدا ابتهاج نیز ساعتی قبل با انتشار پستی در صفحه شخصی خودش در همین زمینه نوشت: ضمن تشکر از ابراز همدردی اهالی فرهنگ و هنر و ادب ایران و فارسی‌زبانان جهان نسبت به درگذشت ‌پدرم، شاعر بزرگ معاصر ا‌دبیات ما، برای مراسم و محل تشییع و خاکسپاری ایشان در حال بررسی و هماهنگی‌های مربوط می باشیم. پس از معلوم شدن نتیجه، اینجانب مراتب را به اطلاع هموطنان عزیز از طریق همین صفحه اینستاگرام خواهم رساند.

گفتنی است امیرهوشنگ ابتهاج (هـ. ا.سایه) که در تیرماه 1401 به دلیل نارسایی کلیوی در بیمارستانی در شهر کلن آلمان بستری و تحت درمان قرار گرفته بود، بامداد چهار‌شنبه 19 مرداد در 94 سالگی درگذشت. زنده یاد ابتهاج، سال 1306 در رشت متولد شد و در 20 سالگی اولین کتابش با نام «نخستین نغمه‌ها» را منتشر کرد. او سرودن غزل را در کنار سرودن شعر در قالب‌های دیگر سنتی تجربه کرد. همچنین نمونه‎های موفقی از شعر نو در بین آثار این شاعر سترگ به چشم می‌خورد. شعر تصنیف مشهور «سپیده» که با عنوان «ایران ای سرای امید» شناخته می‌شود، از سروده‌های ابتهاج است.

انتهای پیام/