بحران بی‌سابقه نیروی کار ماهر در آلمان

بحران-بی‌سابقه-نیروی-کار-ماهر-در-آلمان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سایت رادیو آلمان در مطلبی به کمبود بی‌سابقه نیروی کار متخصص در این کشور پرداخته و نوشت: همواره شرکت‌های بیشتری در آلمان مجبورند تجارت خود را محدود کنند، زیرا مشکل کمبود کارگران ماهر در این کشور وجود دارد. یکی از دلایل این امر بحران کرونا و همچنین تغییرات جمعیتی است. مهاجرت از خارج در این شرایط یک راه حل خواهد بود، اما موانع زیادی بر سر راه وجود دارد.

در ادامه این گزارش آمده است: بحران کمبود کارگران ماهر در آلمان به نقطه اوج خود رسیده است. بر اساس نظرسنجی موسسه ایفو در ماه جولای، تقریبا نیمی از شرکت‌ها اعلام کردند که تحت تاثیر کمبود نیروی کار قرار گرفته‌اند. این میزان شکایت در این باره بیش از هر زمان دیگری از زمان شروع نظرسنجی‌های کسب و کار ایفو در سال 2009 بوده است. بیشتر شرکت‌های آلمانی کمبود کارگران ماهر را بزرگترین خطر تجاری برای آینده می‌دانند، زیرا به اعتقاد آن ها این می‌تواند منجر به توقف کسب و کار شود.

طبق داده‌های آژانس استخدام فدرال آلمان، در حال حاضر بیشتر مشاغل خالی در بخش حمل و نقل و لجستیک و پس از آن در بخش فروش وجود دارد. بر این اساس در جولای 2022 در مجموع حدود 881 هزار شغل خالی در آلمان گزارش شده است که 18 درصد بیشتر از جولای 2021 است.

در ادامه این گزارش به دلایل کمبود نیروی کار ماهر و متخصص در آلمان پرداخته شده و آمده است: جدیدترین علت کمبود نیروی کار، بحران کرونا است. بسیاری از صنایع، کارگرانی را در طول همه‌گیری از دست داده یا اخراج کرده‌اند که اکنون دیگر برنمی‌گردند. اکنون ارزیابی‌های اولیه توسط آژانس کار فدرال انجام شده است: به عنوان مثال، در اولین سال کرونا در سال 2020، تقریباً 390 هزار کارمند در صنعت غذا و هتل کار خود را کنار گذاشته و در مشاغل جدیدی مشغول به کار شدند. بسیاری از آنها در بخش فروش، تدارکات و مدیریت وارد شدند.

در این دوران، همچنین مهاجرت شدیدی به دلیل بحران کرونا در حوزه مشاغل خدماتی وجود داشت. حالا مصرف کنندگان در زندگی روزمره متوجه این موضوع شده‌اند و از جمله فهمیده‌اند که هیچ صنعتگر یا آرایشگری وجود ندارد. به نظر می‌رسد که اکثر شاغلان در این بخش‌ها نیز نمی‌خواهند به شغل قبلی خود بازگردند.

نویسنده در ادامه افزایش سن جمعیتی را هم از دلایل کمبود نیروی کار در این کشور دانسته و نوشت: گروه‌های بزرگسال به آرامی در حال بازنشستگی هستند. این گروه‌ها در اواخر دهه 1950 و اوایل دهه 1960 متولد شدند. در دهه 2020، این گروه های سنی بازار کار را ترک خواهند کرد. در حال حاضر، افراد در سن بازنشستگی هنوز کوچکترین بخش جمعیت را تشکیل می دهند. اما موسسه تحقیقات بازار کار و حرفه‌ای پیش بینی می‌کند طی ده تا 15 سال، آنها بیشترین نسبت را در جمعیت خواهند داشت. در عین حال، اداره آمار فدرال آلمان تخمین می زند که همچنان در این شرایط فرزندان کمتر و کمتری در آلمان متولد خواهند شد. اما بازار کار کوچکتر نمی‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است: درست است که زنان بیشتری نسبت به قبل مشغول به کار هستند و بسیاری از کارگران مدت طولانی تری کار می‌کنند، اما این برای پر کردن همه مشاغل کافی نیست. موسسه تحقیقات بازار کار و حرفه‌ای محاسبه کرده است که آلمان برای جبران پیامدهای تغییرات جمعیتی به مهاجرت خالص، یعنی مجموع مهاجرت 400هزار نفر در سال در بازار کار نیاز دارد. با این حال، پیش‌بینی‌های این آژانس نشان می دهد که در سال‌های آینده افراد کمتری نسبت به قبل از کشورهای اتحادیه اروپا مهاجرت خواهند کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: بسیاری از سیاستمداران، راه حل مشکل را در مهاجرت کارگران ماهر از خارج می‌دانند. این امر با قانون مهاجرت کارگران ماهر که از مارس 2020 لازم الاجرا شده است، آسان تر می‌شود. این امر باید مهاجرت به آلمان را برای افراد از کشورهای ثالث، یعنی کشورهای غیر اتحادیه اروپا، با آموزش‌های حرفه‌ای و غیر آکادمیک آسان تر کند. با این حال، تاکنون این قانون به عنوان یک آهنربا عمل نکرده است و این تا حدی به دلیل بحران کرونا است که به مدت دو سال مهاجرت را در سراسر جهان به طور قابل توجهی محدود کرده است.

اولریش کوبر، مدیر دموکراسی و انسجام اجتماعی در بنیاد برتلزمن در این باره به سایت رادیو آلمان گفت: در هر صورت، مهاجرت یک نوشدارو نیست. بر اساس ارزیابی IaB (موسسه تحقیقات بازار کار و حرفه ای) مهاجرت می تواند کاهش نیروی کار را به تعویق بیاندازد و تضعیف کند، اما آن را متوقف نمی‌کند.

سایت رادیو آلمان در بخش دیگری از این مطلب نوشت: در این شرایط حالا همچنین بحث‌ها در مورد سن بازنشستگی اخیرا دوباره در آلمان داغ شده است. استفان وولف، رئیس انجمن کارفرمایان Gesamtmetall از رفتن سن بازنشستگی به سمت 70 سال حمایت کرده است. ولف به گروه رسانه‌ای Funke گفت که در غیر این صورت، سیستم صندوق‌های اجتماعی و بازنشستگی دیگر در میان مدت از نظر مالی قابل استفاده نخواهد بود.

یک راه حل دیگر افزایش ساعات کار هفتگی به 42 ساعت است. نظرسنجی‌ها ظاهراً نشان می‌دهد که بسیاری از کارگران پاره وقت در آلمان دوست دارند بیشتر کار کنند، اما بسیاری از کارگران تمام وقت دوست دارند کمتر کار کنند. مونیکا اشنیتزر، اقتصاددان برجسته آلمانی خواستار ساعات کاری انعطاف‌پذیرتر است تا به این ترتیب بتوان به سادگی بیشترین تعداد افراد ممکن را وارد بازار کار کرد.

انتهای پیام/