تشدید بحران انرژی در اروپا به‌دنبال افزایش قیمت برق

تشدید-بحران-انرژی-در-اروپا-به‌دنبال-افزایش-قیمت-برق

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، قیمت برق در اروپا در روز پنجشنبه در بحبوحه محدودیت عرضه انرژی به‌خاطر موج گرما و آتش‌سوزی‌های گسترده در سراسر فرانسه به یک رکورد جدید رسید.

این افزایش قیمت نشان‌دهنده کمبود گاز طبیعی جهت سوخت نیروگاه‌های برق به‌دنبال کاهش عرضه گاز به اروپاست، آن‌هم در شرایطی که اروپا تلاش می‌کند ذخایر گاز خود را برای زمستان پر کند. پایین آمدن تولید برق هسته‌ای و نبود باد کافی برای تولید برق، فشار را افزایش داده و باعث مداخله دولت‌ها برای کاهش تقاضا شده‌است.

شاخص قیمت برق در آلمان 6.6 درصد افزایش‌یافته و به رکورد 455 یورو در هر مگاوات ساعت رسیده‌است. شاخص برق در فرانسه هم با یک افزایش 7.8 درصدی به 622 یورو در هر مگاوات ساعت رسیده‌است، یعنی حدود 1100 دلار برای یک بشکه نفت جهت تولید همین مقدار انرژی.

موج گرما در تابستان جاری تقاضا را افزایش داده و اختلال در عرضه را بیشتر کرده‌است. بیشتر گذرگاه‌های آبی که از آن‌ها برای تولید برق آبی، خنک کردن نیروگاه‌های هسته‌ای و انتقال محصولات انرژی استفاده می‌شود خشک شده‌اند.

شرایط فرانسه از همه بدتر است. نیمی از نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور به‌خاطر تعمیرات و نگهداری تعطیل شده‌اند. فرانسه معمولاً صادرکننده برق است اما در سال جاری میلادی تبدیل به یک واردکننده خالص برق شده‌است. آتش‌سوزی در این کشور روبه‌گسترش است و باعث شده امانوئل ماکرون از سایر کشورهای اروپایی تقاضای کمک جهت خاموش کردن شعله‌های آتش را داشته باشد.

کمبود عرضه برق باعث شده انگلیس درمورد فاصله بسیار کم بین عرضه و تقاضا هشدار دهد.

انتهای پیام/16