حضور زنان در تظاهرات حمایت از مشروعیت عراق/ العبادی: جریان صدر و چارچوب هماهنگی همکاری کنند

حضور-زنان-در-تظاهرات-حمایت-از-مشروعیت-عراق/-العبادی:-جریان-صدر-و-چارچوب-هماهنگی-همکاری-کنند

در این تظاهرات قشرهای مختلف مردم عراق حضور دارند اما به نسبت تجمعات گذشته، حضور بانوان عراقی با شعار «حمایت از قانون» چشمگیرتر است.

شخصیت های مختلف سیاسی و دینی عراق نیز در این تظاهرات به چشم می خوردند و در گفت و گو با تظاهرکنندگان می گویند که برای حمایت از قانون اساسی و حفظ دستاوردها آمده اند و آنها را دعوت به برگزاری مسالمت آمیز و به دور از تنش تظاهرات می کنند.

حیدرالعبادی رهبر ائتلاف النصر اعلام کرد «ما دولت عدل و خدمت به مردم را می خواهیم. عرصه زندگی را بر مردم تنگ نکنید، امنیت آنها را به مخاطره نیندازید و از (تعرض به) دارایی های عمومی و خصوصی دوری کنید.

وی افزود: از عزیزانمان یعنی طرفداران جریان صدر و چارچوب هماهنگی و همه نیروهای ملی می خواهیم برای اصلاح اوضاع و خدمت به شهروندان و مبارزه با فساد همکاری کنند.

تظاهرات حمایت از مشروعیت و نهادهای قانون اساسی از سمت پل معلق با حضور هزاران عراقی و حرکت به سوی منطقه سبز در جریان است.

خیابان های مجاور منطقه سبز بغداد در عصری داغ زیر غلیان آفتاب مردادماه شاهد تجمع و تلاقی دو جمعیت تعیین کننده روند سیاسی عراق است.

برگزاری تظاهرات در جوار منطقه سبز بغداد (ساعت ۱۷ به وقت بغداد و ۱۸:۳۰ به وقت تهران) با حضور هزاران نفر از طرفداران طیف های مختلف سیاسی عراق در حرکت به سوی منطقه سبز بغداد و کنار دیوارهای بتونی این منطقه در جریان است؛ جایی که هم به دعوت تشکیلات موسوم به کمیته سازماندهی تظاهرات حمایت از مشروعیت، قانون اساسی و نهادهای حکومتی و نیز طرفداران جریان صدر، محل اجتماع طیف های مختلف خواهد بود.

روز گذشته، منابع آگاه در حالی از تصمیم کمیته سازماندهی تظاهرات حمایت از قانون اساسی برای تظاهرات عصر امروز جمعه در نینوا، بصره و بغداد خبر دادند که جریان صدر، همزمان با این رویداد برای تظاهرات دیگری در شهرهای مختلف فراخوان داد اما دو شهر کربلا و نجف را استثنا کرد.

تشکیلات موسوم به «کمیته سازماندهی حمایت از مشروعیت و حفظ نهادهای حکومتی» که به نام «کمیته حمایت از قانون اساسی» نیز معرفی شده است، پیشتر در بیانیه ای برای تظاهرات دوباره روز جمعه (امروز) در کنار دیوار منطقه سبز بغداد، فراخوان داد و اکنون منابع آگاه از تصمیم کمیته سازماندهی حمایت از قانون اساسی برای به راه انداختن تظاهرات در نینوا و بصره همزمان با بغداد خبر دادند.

در بیانیه اخیر این کمیته آمده است: با ایمان به ضرورت حمایت از گام های قانونی برای دفاع از نهادهای حکومتی قضایی و قانونگذاری و با هدف تسریع در تشکیل دولت خدمت رسان ملی با اختیارات کامل در تلاش برای مواجهه با بحران ها و چالش ها خصوصا بحران آب، برق و گرانی که بر دوش شهروندان عراقی سنگینی می کند و برای حفظ دستاوردهای ملی که ضامن زندگی عراقی ها و امنیت آنها و منع انواع آشوب و تلاش ها در راستای اخلال در ثبات داخلی است، از شهروندان عراقی برای مشارکت فعال در تظاهرات «ملت از دولت حمایت می کند» در کنار دیوارهای منطقه سبز (بغداد) دعوت می کنیم.

همزمان، «صالح محمد العراقی» شخصیت مجازی معروف به «وزیر القائد» (وزیر مقتدا صدر) در شبکه های اجتماعی خواستار «تجمع در همه استان ها» همزمان با تظاهرات حمایت از مشروعیت (ساعت ۵ عصر امروز جمعه) شد.

او از طرفداران جریان صدر خواست «در مکان های خود بمانند و آنجا را تا دستورات بعدی ترک نکنند».

شخصیت مجازی موسوم به وزیر صدر، اعلام کرد که دو شهر نجف اشرف و کربلای معلی از تجمع طرفداران این جریان مستثنا شده اند.

قرار است در این تظاهرات صدری ها، درخواست ها (شکوائیه هایی) از سوی معترضان، تکمیل و از مسیر قانونی، تحویل مقامات قضایی دهند.

این شکوائیه ها در واقع برای انحلال پارلمان از طریق طرح شکایت به امضا خواهد رسید.

پیشتر، مقتدا صدر رهبر جریان صدر عراق از رئیس دستگاه قضایی این کشور خواسته بود حداکثر تا پایان هفته آینده مجلس را منحل اعلام کند.

برخی منابع می گویند بعضی جریان های موسوم به «مدنی و دموکراتیک» نیز امروز جمعه ساعت ۵ عصر در میدان الفردوس بغداد، تجمع خواهند کرد.

آمادگی ها برای این تظاهرات ها از ساعاتی پیش آغاز شده و انتشار برخی تصاویر حاکی از اقدام نیروهای امنیتی برای قرار دادن دیوارهای بلند بتونی مقابل دروازه های منطقه سبز و بستن آن با هدف جلوگیری از ورود احتمالی دوباره معترضان به منطقه سبز است.

این در حالی است که هنوز تعدادی از معترضان صدری در داخل منطقه سبز و محوطه پارلمان عراق تحصن کرده اند.

چارچوب هماهنگی شیعی عراق سوم مرداد ماه بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن «محمد شیاع السودانی» با اجماع اعضای این چارچوب به عنوان نامزد نخست وزیری عراق معرفی شد و جریان صدر به آن اعتراض کرد؛ اعتراضی که منجر به ورود معترضان صدری به منطقه سبز بغداد و پارلمان این کشور و سپس تحصن در محوطه پارلمان شد.

تحصن صدری‌ها باعث شد تا سایر جریان‌های سیاسی و مسئولان این کشور طی دو هفته اخیر موضع‌گیری کرده و با توجه به حساسیت شرایط عراق خواهان خویشتنداری و حل و فصل اختلافات از طریق گفت وگو شوند و بر لزوم حفاظت از نهادهای قانونی این کشور تاکید کرده و از مقتدا صدر بخواهند تا با چارچوب هماهنگی وارد گفت و گو شود.

انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق در دهم اکتبر ۲۰۲۱ (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) برگزار شد اما جریان‌های سیاسی این کشور به دلیل اختلاف‌های سیاسی تاکنون و با وجود گذشت ۱۰ ماه از برگزاری این رویداد، نتوانسته‌اند دولت جدید را تشکیل دهند.

311311