درخواست مقتدی صدر از طرفداران چارچوب هماهنگی عراق همزمان با تظاهرات

درخواست-مقتدی-صدر-از-طرفداران-چارچوب-هماهنگی-عراق-همزمان-با-تظاهرات

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، منابع عراقی از آماده شدن طرفداران صدر برای برگزاری نماز جمعه خبر می دهند.

طرفداران جریان صدر باردیگر برای برگزاری نماز جمعه در حال ورود به منطقه سبز هستند و قصد دارند که نماز جمعه این هفته را در این منطقه برگزار کنند.

از سوی دیگر مقتدی صدر با انتشار توییتی، طرفداران چارچوب هماهنگی را خطاب قرار داد.

وی گفت: طبق برداشت من، ما و حامیان چارچوب هماهنگی درباره وجود فساد و شیوع آن در کشور هم رای هستیم و ما با رهبران آنها در این زمینه اختلاف نظر داریم. تظاهرات شما در حمایت از اصلاحات باشد نه دولتهای متوالی بی فایده.

رهبر جریان صدر در پایان بر ادامه تحصن تاکید کرد.

روی آوردن گروههای سیاسی به خیابان

از سوی دیگر العربی الجدید در گزارشی با اشاره به تظاهرات گروه‌های سیاسی عراقی آورده است: بحران سیاسی عراق امروز جمعه مجددا به خیابان باز می گردد، آن هم با وجود آنکه تحصن طرفداران جریان صدر در منطقه الخضراء(سبز) همچنان ادامه دارد و قرار است امروز تظاهراتی در حمایت از قانون و حفاظت از نهادهای حکومت در ورودی های منطقه خضراء شکل بگیرد.

کمیته تنظیم تظاهرات دفاع از نهادهای مشروع حکومت با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که موعد برگزاری راهپیمایی «ملت حامی دولت است» در ساعت 17 روز جمعه (12 اوت) در ورودی منطقه الخضراء(منطقه سبز) خواهد بود.

در این بیانیه از همه «شهروندان عراقی دوستدار میهن و حکومتشان» خواسته شده که برای «مطالبه احترام به نهادهای حکومت به خصوص نهادهای قانون گذاری و قضائی و جلوگیری از آشوب و اغتشاش و بر هم زدن امنیت کشور» در این راهپیمایی شرکت کنند.

تشکیل دولت ملی خدمات محور که «بار گرانی و کم آبی و قطعی برق را از دوش ملت بردارد و بودجه ای برای تأمین فرصت های شغلی و پایان دادن به فقر و بیکاری تصویب کند و مسئولت اتمام پروژه بندر بزرگ فاو و دیگر پروژه های معوق مانده را بر عهده بگیرد و با جدیت از کشاورزان حمایت و با تقویت نقش دستگاه های نظارتی با فساد مبارزه کند» از دیگر مطالبات مطرح در این راهپیمایی است.

این بیانیه افزوده که «آزادگان اجازه مصادره و احتکار نظر ملت را نمی دهند «چون عراق متعلق به همه ملت عراق و پارلمان متعلق به همه ملت و دستگاه قضائی سنگ بنای حکومت است».

در این بیانیه بر ضرورت رعایت دستورالعمل ها و خودداری از هرگونه تعرض به اموال عمومی و خصوصی و همکاری کامل با نیورهای امنیتی تأکید شده است.

از سوی دیگر و در پی فراخوان راهپیمایی «دفاع از نهادهای مشروع حکومت در بغداد»، سخنگوی مقتدی صدر در شبکه های اجتماعی به برپایی تظاهراتی در مراکز استان‌های کشور دعوت کرد.

صفحه فیسبوکی «وزیر القائد» که به دفتر مقتدی صدر وابسته است با انتشار بیانیه ای از «دوستداران اصلاحات» خواست که فردا (جمعه 12 اوت) از ساعت 17 در همه استان ها تظاهرات کنند.

وی توضیح داد که مناسبت برگزاری این تظاهرات «برانگیختن خشم مفسدان» و نیز «پرکردن فرم های مربوط به درخواست انحلال مجلس از جانب دستگاه قضائی» است.

وی همچنین تأکید کرد تا زمانی که در همین صفحه اعلام نشود، این تظاهرات ادامه خواهد داشت.

از طرفی دیگر «عارف الحمامی»، نماینده پارلمان عراق اعلام کرد: چارچوب هماهنگی با وارد کردن دستگاه قضایی به درگیری های سیاسی و پیام های تهدید آمیز به آن از طرف نیروهای سیاسی مخالف است. تظاهرات حامیان قانون در راستای مخالفت با این تهدید و تاکید بر لزوم استفاده از راه های قانونی برای حل همه اختلافات سیاسی است.

الحمامی با بیان اینکه چارچوب هماهنگی اصرار دارد بحران کنونی از طریق فعالیت مجدد پارلمان حل شود.

«امیر الدعمی»، کارشناس مسائل حقوقی نیز درباره امکان انحلال پارلمان از سوی دستگاه قضایی گفت که شورای عالی قضایی و دادگاه عالی فدرال، هیچ اختیاری برای انحلال پارلمان ندارند و اختیار انحلال پارلمان براساس ماده 64 قانون اساسی تنها به دست پارلمان است.

الدعمی بیان کرد که براساس ماده 64 قانون اساسی عراق، پارلمان با اکثر مطلق اعضایش بنا به درخواست یک سوم نمایندگان یا درخواست نخست وزیر و با موافقت رئیس جمهور منحل می‌گردد.

انتهای پیام/