رسانه لبنانی: ولید جنبلاط و هیئتی از حزب‌الله بزودی با هم دیدار می‌کنند

رسانه-لبنانی:-ولید-جنبلاط-و-هیئتی-از-حزب‌الله-بزودی-با-هم-دیدار-می‌کنند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، منابع خبری لبنان از دیدار قریب‌الوقوع «ولید جنبلاط» رئیس حزب سوسیالیست‌ترقی خواه با هیئت رهبری حزب‌الله خبردادند.

روزنامه اللواء لبنان به نقل از منابع آگاه گزارش داد که این دیدار یا عصر امروز یا فردا انجام خواهد شد و دو طرف قصد دارند درباره پرونده‌های مشترک بحث و گفتگو کنند که مهمترین آنها مربوط به وضعیت معیشتی و اقتصادی لبنان است.

منابع آگاه از این نشست اعلام کردند که دستور کار مشخصی برای دیدار ولید جنبلاط و هیئت حزب‌الله وجود ندارد؛ بلکه طرفین همه مسائل مهم کشور را مورد بحث قرار خواهند داد.

بر اساس این گزارش، بسیاری در بیروت انتظار داشتند که جنبلاط در حل و فصل مواضع سیاسی خود در کنار شرکای قدیمیش در جریان 14 مارس باشد اما او برعکس عمل کرده و به سمت مخالفان 14 مارسی‌ها رفته است.

روزنامه الاخبار در این خصوص گزارش داد که مسلما موضع‌گیری ولید جنبلاط در برابر شرکای قدیمی خود فراتر از درگیری آشکار وی با «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی است. در واقع جنبلاط انگیزه‌های بالاتری برای گفتگو با حزب‌الله دارد و ابعاد این انگیزه‌های او بعد از دیدار با هیئت حزب‌الله روشن خواهد شد.

طبق این گزارش، تماسی میان ولید جنبلاط و «وفیق صفا» رئیس کمیته ارتباط و هماهنگی حزب‌الله برای تعیین تاریخ این دیدار صورت گرفته و این نشست در سطح بالایی برگزار خواهد شد. ریاست هیئت حزب‌الله در این دیدار بر عهده حاج «حسین الخلیل» معاون سیاسی سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله است.

درحالی که محافل حزب‌الله و حزب سوسیالیست ترقی‌خواه از اظهار نظر درباره این دیدار تاکنون خودداری کرده‌اند اما منابع آگاه اعلام کردند که ولید جنبلاط با توجه به تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و به ویژه در سایه نارضایتی شدید مسیحیان و به طور خاص طرفداران سمیر جعجع و جریان 14 مارس از اوضاع فعلی لبنان، تصمیم به ترسیم معادلات جدید گرفته است. حزب جنبلاط در انتخابات پارلمانی لبنان 8 کرسی کسب کرده و در این دوره حضور خود را پررنگ‌تر کرد و بنابراین می‌تواند در معادلات سیاسی این کشور در مرحله آینده تاثیرگذار باشد.

انتهای پیام/