زندگی در اروپا گران‌تر می‌شود / ترس و ناامیدی روزافزون در بین شهروندان

زندگی-در-اروپا-گران‌تر-می‌شود-/-ترس-و-ناامیدی-روزافزون-در-بین-شهروندان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، “دویچه وله” آلمان در گزارشی به رنج بالای شهروندان اروپایی از تورم بالا و گرانی‌های روزافزون پرداخته و با اشاره به افزایش قیمت مواد غذایی، انرژی و اجاره بها نوشت: زندگی در همه جای اروپا گران‌تر می‌شود. مثل همیشه، فقیرترین افراد جامعه بیشترین ضربه را از این شرایط می‌بینند و ترس و ناامیدی در بین شهروندان در حال افزایش است.

نویسنده در ادامه به ویژه به رنج اروپاییان در شرق از تورم روزافزون پرداخت.

لهستان

“یان اسمیگیلسکی”، یک رستوران در ورشو دارد که مورد علاقه دانشجویان و گردشگران است. این جوان 28 ساله می گوید: تورم یک انفجار است. ابتدا ما با تمام قدرت تحت تاثیر همه گیری کووید و اکنون تورم بالا قرار گرفتیم. وی تاکید کرد : من به تازگی سفر آخر هفته خود به گدانسک را لغو کردم، چرا که هتل‌ها بسیار گران شده اند.

در ژوئن 2022، تورم در لهستان 15.5 درصد بود که بالاترین سطح در 25 سال گذشته بود. اکنون “یان” نگران آینده و وضعیت شغلی خود است. او می‌گوید: ما مجبور شدیم در مدت یک سال قیمت‌ها را 10 تا 20 درصد افزایش دهیم. روغن پخت و پز و گوشت به ویژه گران شده است. وی افزود: همچنان مشتریانی به نزد ما می آیند، اما می توان گفت که آنها پول نقد ندارند و در همه چیز پس انداز می‌کنند.

وی تاکید کرد که در گذشته، هیچ کس در مورد پیشنهادات ویژه او اذیت نمی شد، اکنون مهمانان به طور فزاینده‌ای نوشیدنی‌های ارزان تری سفارش می دهند. یان گفت که این شرایط به وضوح در صندوق درآمد او قابل توجه است.

وی افزود: در پایان هر ماه پول کم تری در جیب ما وجود دارد. هزینه‌های ثابت – هزینه‌های برق، سهم تامین اجتماعی، اجاره – به سرعت در حال افزایش است. ما به سختی سود می‌کنیم. این کارآفرین جوان می‌گوید: این به شدت ناراحت کننده است. با این حال، او به تسلیم شدن فکر نمی‌کند.

باربارا و چسلاو گسچاک یک زوج لهستانی هستند که اعتماد به نفس کمتری دارند. آنها چندین سال است که بازنشسته شده‌اند و در یک خانه که خودشان ساخته‌اند در یک منطقه کوچک در مرکز لهستان، نه چندان دور از لودز زندگی می‌کنند. تا به حال، حقوق بازنشستگی در سطح متوسط ​​لهستان برای این زوج بازنشسته کافی بوده تا زندگی بی دغدغه‌ای داشته باشند. اما اکنون آنها نیز عواقب تورم بی‌سابقه را احساس می‌کنند.

باربارا با عصبانیت درباره شرایط زندگی‌اش این طور می‌گوید: من اخیراً برای یک کیلو شکر دو زلوتی (0.43 یورو) پرداخت کردم، اکنون باید بیش از هشت زلوتی (1.78 یورو) را کنار بگذارم. وی قبلاً برخی میوه‌ها را به مربا تبدیل می‌کرد. اما حالا بر این عقیده است که بدون شکر، امسال در پاییز و زمستان هیچ خوراکی شیرینی وجود نخواهد داشت.

این زوج بازنشسته می‌گویند حتی رویای تعویض خودروی دیرهنگام باید به زمان‌های بهتر موکول شود. چسلاو با عصبانیت در این باره گفت: قیمت خودروهای دست دوم اکنون کاملاً دیوانه کننده است. شما نمی توانید آن را بپردازید.

این زوج بازنشسته لهستانی احساس می‌کنند به آنها خیانت شده است: آنها اخیراً طبق توصیه دولت، سیستم گرمایش خود را از زغال سنگ به گاز تغییر داده‌اند. اکنون پارلمان این کشور کمک هزینه 3000 زلوتی را برای همه شهروندانی که از زغال سنگ برای گرمایش استفاده می‌کنند تصویب کرده است. از طرف دیگر صاحبان پمپ‌های گاز کمکی نمی‌شوند و با هزینه‌های زیادی روبرو شدند. این زوج بازنشسته می‌گویند: ما در حال بررسی این مسئله هستیم که آیا نباید به گرمایش زغال سنگ بازگردیم.

بلغارستان

قیمت‌ها در بلغارستان نیز افزایش یافته است. موسسه ملی آمار (NSI) در ژوئن 2022 بالاترین سطح تورم در 24 سال گذشته را تقریباً 17 درصد اندازه گیری کرد. عمدتاً غذاهای اصلی از جمله آرد، شکر، روغن نباتی تحت تأثیر این افزایش قیمت‌ها قرار گرفته‌اند. اما به گفته یک استاد دانشگاه از صوفیه قهوه نیز گران شده است. وی از افزایش بیش از 30 درصدی قیمت قهوه در این کشورسخن گفت.

گالیا، یک شهروند بلغاری50 ساله، که یک فروشگاه میوه و سبزیجات محبوب در شمال ساحل دریای سیاه دارد، با این مسئله موافق است که قیمت‌ها در مغازه‌ها یک سوم افزایش یافته است.

افزایش دستمزد و حقوق در گردشگری بلغارستان نیز محسوس است. در رستوران‌ها و هتل‌های سواحل دریای سیاه بلغارستان که گردشگران خارجی را نیز به خود جذب می‌کنند، قیمت‌ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است که این امر نیز به کاهش گردشگری کمک کرده است. سرآشپزها حتی نمی‌خواهند پیش بند خود را بپوشند، اگر کمتر از 98 لو (50 یورو) در روز به آنها پیشنهاد شود. سال گذشته آنها فقط نیمی از این دستمزد را در رستورانی که در کنار ساحل قرار داشت به دست می آوردند.

در ادامه این گزارش آمده است: ترس از تورم در بلغارستان بسیار گسترده شده است. حتی رومن رادف، رئیس جمهور بلغارستان در زمان سوگند دولت انتقالی در تاریخ 2 آگوست 2022 به این موضوع پرداخت. وی گفت که تورم و قیمت انرژی چالش اصلی کابینه او است.

یونان

آتن هم در ماه اوت متروک به نظر می رسد. در ماه‌های گرم تابستان، ساکنان آتن به روستاهای خود یا جزایر یونان می روند . ناپلئون که به عنوان راننده تاکسی در پایتخت یونان کار می‌کند و با وجود گرما در آنجا ماندگار شده می‌گوید: پس از گذشت دو سال از همه‌گیری، ما البته از موج گردشگری خوشحالیم. این مرد 51 ساله در عین حال گفت: اما آنچه در حال حاضر بیش از همه نگران آن هستیم موج تورم است. تورم برای اولین بار در 28 سال گذشته دو رقمی شد و در ماه جولای به 11.6 درصد رسید.

برای یونانی‌هایی که میانگین درآمد خالص 926 یورو در ماه دارند، خرید مواد غذایی، قیمت برق و پر کردن باک خودرو به یک کابوس تبدیل شده است.

ناپلئون با اشاره به قیمت بنزین که در هفته اول آگوست 2.1 یورو به ازای هر لیتر بود، گفت : برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت، بسیاری از رانندگان تاکسی در اواسط تابستان از تهویه مطبوع استفاده نمی‌کنند. رانندگانی که در سال گذشته کمتر از 30 هزار یورو درآمد داشته‌اند، تاکنون با دو بار هزینه سوخت توسط دولت یونان حمایت شده اند. ناپلئون می‌گوید: من 200 یورو دریافت کردم و خوشحالم. با این وجود، باید 12 تا 13 ساعت در روز کار کنم و درآمد من و هنوز برای خرید در سوپرمارکت کافی نیست.

نیکوس هم یک شهروند یونانی است که در غرفه سبزیجات در بازار هفتگی در آتن ایستاده و سرش را تکان می دهد. این اقتصاددان واجد شرایط که در طول بحران مالی 2010 کشاورز شد، معتقد است که دولت باید اقدامات بیشتری برای تولید محصولات کشاورزی انجام دهد.

این شهروند 42 ساله یونانی می‌گوید: قیمت کودها، آفت کش‌ها و روغن 30 درصد افزایش یافته است. ما کشاورزان تا آنجا که ممکن است تلاش می‌کنیم تا هزینه‌های بالای تولید را کاهش دهیم، زیرا در غیر این صورت مصرف کنندگان به سادگی نمی‌توانند با این شرایط کنار بیایند. با این وجود، مجبور شدیم قیمت‌های خود را افزایش دهیم.

به گفته وی در مقایسه با سال قبل، قیمت مواد غذایی در یونان در جولای 2022 ،13 درصد افزایش یافت. نیکوس می‌گوید: مشتریان برای دقایقی به قیمت‌ها نگاه می‌کنند و به آنچه می‌توانند بپردازند فکر می‌کنند.

آنتونیس 76 ساله هم یک شهروند یونانی است که کنار غرفه سبزیجات ایستاده است. وی ناامید و غمگین به نظر می رسد. بازنشسته‌ای که بیش از 50 سال به عنوان لوله کش کار می‌کرد، این طور با خود زمزمه می‌کند که گوجه فرنگی برای هر کیلو دو یورو، چطور ممکن است؟ وی می‌گوید فقط جرات دارد ماهی یک بار به سوپرمارکت برود. وی در این باره می‌گوید: حقوق بازنشستگی من 700 یورو است. بیشتر این پول در 15 روز اول ماه تمام می شود. سپس من نمی توانم به اندازه کافی مواد غذایی بخرم.

رومانی

در ژوئن 2022، تورم در رومانی 15 درصد بود. افزایش قیمت در بخش انرژی به ویژه در این کشور قابل توجه است.

بین آگوست 2020 و آگوست 2021، انرژی در این کشور 25 درصد گران شد. و با توجه به جنگ در اوکراین و تحریم‌ها علیه روسیه، قیمت‌ها در سال جاری به افزایش خود ادامه خواهند داد.

این امر به ویژه بر بازنشستگانی تأثیر می‌گذارد که دیگر نمی‌توانند با درآمد اندک خود زندگی کنند. به عنوان مثال دانیل بی یک شهروند بلغاری بازنشسته است که قبلا مهندس بوده است. وی در یک شهر کوچک در غرب رومانی زندگی می‌کند که در آن بیشتر خانه‌ها برای 300 سال با زغال سنگ یا چوب گرم شده اند. یک سال پیش وی اجاق های هیزمی خود را با گرمایش برقی مدرن جایگزین کرد. اما از آن زمان تاکنون هزینه‌های برق چهار برابر شده است و او امروز بیش از یک سوم مستمری خود را صرف برق می‌کند. وی نمی‌تواند این مسئله را درک کند که چگونه کشوری با منابع انرژی مستقل می‌تواند یکی از بالاترین تعرفه های انرژی را در اروپا داشته باشد.

در واقع، اگرچه رومانی دارای ذخایر گاز مستقل است و بنابراین یکی از کشورهای اتحادیه اروپا با کمترین وابستگی به واردات انرژی است، اما قیمت برق و گاز در این کشور همچنان در میان بالاترین قیمت‌ها در اتحادیه اروپا قرار دارد. در 27 جولای 2022، یک مگاوات برق در رومانی معادل 516 یورو هزینه داشت که در مقایسه با 235 یورو در لهستان یا 83 یورو در فنلاند مبلغ بالایی است.

برق در این کشور گران‌تر شده است، بنزین نیز گران‌تر شده است، بسیاری از خواربارها به عنوان مثال پنیر محبوب هم افزایش قیمت داشته است. آیرورا یک شهروند بلغاری است که در بازاری در مرکز بخارست، محصولات پنیر و سوسیس سنتی را می فروشد. وی می‌گوید : چند هفته است که کمتر می‌فروشیم. شاید به این دلیل است که جوانان در تعطیلات هستند. اما بازنشستگان در شهر ماندند – و قبل از خرید چیزی خیلی فکر می کنند زیرا همه چیز گران شده است.

انتهای پیام/