مدیریت جهادی به رگ‌های کارخانه قند یاسوج جان تازه داد

مدیریت-جهادی-به-رگ‌های-کارخانه-قند-یاسوج-جان-تازه-داد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، استان کهگیلویه و بویراحمد از استان‌های مستعد کشور در بخش صنعت و معدن می‌باشد که در صورت توجه صحیح و مدیریت جهادی و انقلابی می‌تواند در دراز مدت به قطب صنعت در جنوب کشور تبدیل شود.

یاسوج مرکز این استان با قرار گرفتن در دامنه رشته کوه دنا و برخورداری از آب‌وهوای مطبوع از شهرهای اول مهاجرپذیری در کشور به شمار می‌رود، که بی‌شک این حجم از جمعیت در آینده با معضلات متعدد اشتغال روبرو خواهند شد.

در این دیار انگار صنعت قرار نیست روی خوش به خود ببیند و شاید خبر راکد بودن، غیرفعال شدن و حتی متروکه شدن یک واحد صنعتی چیز عجیبی برای مردم نباشد، موضوعی که اگر به جستجوی علت آن پرداخته شود، دلیل عمده آن نبود مدیریت صحیح و متعهد است.

کارخانه قند یاسوج که به پیر صنعت استان معروف است در سال 1344 برای توجیه توجه رژیم به عشایر راه‌اندازی شد و نان بسیاری از سفره‌های این دیار در این کارخانه تأمین می‌شد.

در سال 1382 بود که چرخ‌های کارخانه قند به دلیل ضعف مدیریتی از حرکت ایستاد و صدها کارگر این کارخانه هر روز منتظر شنیدن خبری خوش بودند، تا اینکه در سال 1393 این کارخانه به یکی از سرمایه‌گذاران بومی استان واگذار شد، اما دیری نپائید که تعطیلی این کارخانه با حواشی عجیب و غریب لبخند تازه جان گرفته بر لب کارگران این کارخانه را خشکاند و هر روز شاهد موجی از اعتراضات، طرح دعاوی حقوقی و کیفری در مراجع قضایی بودیم.

در سفر آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در زمان ریاست قوه قضاییه به استان کهگیلویه و بویراحمد پلمپ کارخانه باز شد و قرار بر این گشت که ستاد اجرایی فرمان امام راحل استارت حرکت صنعت پیر استان را بزنند.

طرح راه‌اندازی مجدد کارخانه قند یاسوج توسط ستاد اجرایی فرمان امام موجی از شادی را در دل مردم به ویژه کارگران منتظر این کارخانه ایجاد کرد، چرا که مشکل عمده از حرکت ایستادن این مجموعه نبود مدیریت جهادی، دلسوز و انقلابی بود و برای چنین موضوعی چه مدیریتی بهتر از ستاد اجرایی فرمان امام که در عرصه‌های مختلف خوش درخشیده است.

در اندک زمان واگذاری این کارخانه به ستاد اجرایی فرمان امام هر روز شاهد اخبار امیدوار کننده‌ای از این کارخانه هستیم و ستاد اجرایی فرمان امام برای سرعت بخشیدن به حرکت این مجموعه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

 پس از قریب به 18 ماه از واگذاری این کارخانه به ستاد اجرایی فرمان امام حال بهزاد مقبول مدیر عامل این مجموعه از پیشرفت 30 درصدی تا پایان تیرماه خبر داد و گفت: دوره آزمایشی بهره‌برداری از این کارخانه تا پایان سال‌جاری محقق می‌شود.

وی افزود: آخرین فعالیت این کارخانه به پنج سال پیش برمی‌گردد و پس از آن به دلیل وجود برخی مشکلات این مجموعه به دستور مقام قضایی پلمپ شد و پس از آن توسط بانک تجارت به مزایده رفت و توسط ستاد اجرایی فرمان امام خریداری شد‌.

مقبول در ادامه ضمن تشکر از مدیر کل ستاد اجرایی فرمان امام در استان کهگیلویه و بویراحمد، ابراز داشت: فعالیت و مدیریت جهادی و انقلابی امثال دکتر نادری باعث خوشنام شدن ستاد اجرایی فرمان امام شده‌است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: کارخانه قند یاسوج طی هشت سال دچار اتفاقات تلخی شده بود، تا جایی‌که برخی به کابل برق در این کارخانه رحم نکردند.

مدیر عامل کارخانه قند یاسوج با اشاره به اینکه برای راه‌اندازی مجدد کارخانه از افراد مجرب که در گذشته در این کارخانه مشغول به کار بودند استفاده شده، گفت: در حال حاضر تعداد 60 نفر مشغول به کار هستند و در صورت بهره‌برداری ظرفیت اشتغال در این کارخانه به 200 نفر خواهد رسید.

بهزاد مقبول در ادامه از تلاش‌های نماینده ولی‌فقیه در استان جهت جان گرفتن مجدد این کارخانه تقدیر و تشکر کرد و گفت: مشکلات به وجود آمده در هشت سال گذشته برای حل شدن نیاز به زمان دارد.

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون 30 میلیارد تومان برای راه اندازی کارخانه قند یاسوج هزینه شده است.

شایان نادری با بیان اینکه برای راه اندازی این واحد تولیدی، 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، گفت: کارخانه قند یاسوج، اشتغال آفرینی مستقیم و غیر مستقیم دارد و در زمستان سال 99 همزمان با سفر رئیس وقت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از کارخانه بازدید شد و با بررسی حقوقی، فنی، مالی و جمع بندی تصمیمات تا 53 درصد سهام این کارخانه خریداری شود و مابقی توسط بانک تجارت خریداری شد.

وی افزود: در زمستان 1400 به صورت رسمی این کارخانه در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام قرار گرفت.

انتهای پیام/542