معاون وزیر خارجه: فرصت صادرات از ایران به کشورهای بلوک شرق فراهم شد

معاون-وزیر-خارجه:-فرصت-صادرات-از-ایران-به-کشورهای-بلوک-شرق-فراهم-شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، مهدی صفری ظهر امروز  در نشست هم‌اندیشی فعالان بخش خصوصی البرز در محل اتاق بازرگانی این استان با تاکید بر تلاش این وزارتخانه برای ایجاد بازار صادرات محصولات ایرانی اظهار داشت: فعالان اقتصادی باید در صورت بروز مشکل در روند صادرات با وزارت امور خارجه ارتباط برقرار و پیگیر اعمال حمایت‌های لازم از سوی این مجموعه شوند تا بتوان  مراودات تجاری خود را دریافت کنند.

وی افزود: این تحریم ها از ابتدای انقلاب علیه کشورمان اعمال شد و ما نباید برای صادرات کالای خود به یک کشور خاص تاکید داشته باشیم  بلکه باید به دنبال دیگر فرصت های موجود و کنونی مانند صادرات به روسیه برویم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه یک زمانی ما را با بنزین تحریم می کردند، گفت: آن زمان باید سالانه حدود 5 تا 6 میلیارد یورو بنزین وارد کشور می شد و همین تحریم های بنزینی موجب شد که در این مورد خودکفا شویم.

وی گفت: در زمینه تکنولوژی ها از جمله برق در حال ساخت نیروگاهی در کشور ترکمنستان هستیم که تمام تجهیزات آن تولید کشورمان است و توانایی ایجاد چنین زیرساخت هایی در کشورهایی نظیر ارمنستان، آذربایجان و پاکستان را نیز داریم، ما حواسمان جمع است که نیروی برق را به کدام کشورها بدهیم و به چه نقاطی از دنیا این انرژی را بفروشیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه با اعلام آمادگی برای ایجاد بازار هدف صادراتی ایران در روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع گفت: این تعاملات به رقم صادرات خوبی اضافه می شود که در حال حاضر با کشورهای همسایه نظیر افغانستان و عراق داریم، کشورمان پروژه های مناسبی در آنجا دارد و با وجود نوسانات سیاسی در عراق و مشکلاتی که داعش در آنجا ایجاد کرد، توانستیم ماشین آلات کارخانه های ایرانی در آن کشور را حفظ کنیم.

صفری ادامه داد: در گفتگو با وزیر امور اقتصاد و دارایی خواستار راه اندازی بیش از 20 تا 30 شرکت در نقاط مختلف کشور ویژه بسته بندی مناسب و مطلوب محصولات صادراتی کشاورزی ایرانی شده ایم همچنین البرز نیز استانی قوی در زمینه تولید محصولات مختلف با توان صادراتی است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه توسط این وزارتخانه نیازهای وارداتی کشورهای آمریکای لاتین و آفریقایی و آسیای میانه بررسی شده است، افزود: برزیل، ونزوئلا و هند از جمله کشورهایی هستند که این بررسی در مورد آنها انجام شده است.

صفری عنوان کرد: اکنون بالغ بر 150 میلیون دلار اعتبار از کشور هندوستان برای صنایع دارویی و غذایی دریافت کرده‌ایم و رقم آن تا سقف 500 میلیون دلار هم توان افزایش دارد که می تواند برای خرید مواد اولیه این بخش ها صرف شود و این فرصت خوبی برای تولیدکنندگان فعال در صنایعی  از این دست در کشور است.

انتهای پیام/