پاسخ رئیس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا به حواشی اخیر

پاسخ-رئیس-مؤسسه-لغت‌نامه-دهخدا-به-حواشی-اخیر

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حسن انوری، عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی و چهره ماندگار، در پی حواشی ایجاد شده در مؤسسه لغت‌نامه دهخدا از این مؤسسه خداحافظی کرد. او در گفت‌وگویی با تسنیم ضمن شرحی از ماجرا، عنوان کرد که دیگر ماندن او در این مؤسسه فایده‌ای ندارد. گفت‌‌وگوی دکتر انوری با تسنیم را می‌توانید در اینجا بخوانید.

گفته می‌شود جمعی از مؤلفان مؤسسه لغت‌نامه دهخدا در پی حکم‌ انتقال اکرم سلطانی، سرپرست بخش تألیف لغت‌نامهٔ بزرگ فارسی، نامه‌ای به ریاست جدید نوشتند و درخواست کردند درباره حکم اکرم سلطانی و مهدی تجلی بازنگری کند و مؤسسه را از وجود این دو نفر محروم نکند. 

انوری و جمع دیگری از اعضای مؤسسه انتقاد خود را نسبت به این تغییرات در قالب نامه و دعوت به گفت‌وگو مطرح کرده بودند. گفته می‌شود این انتقادات گویا از جانب مدیریت مؤسسه بی‌پاسخ مانده و همین موضوع سبب خداحافظی دکتر انوری از مؤسسه شده است. 

خبرنگار تسنیم برای روشن‌تر شدن ماجرا در همین رابطه با حمیرا زمردی که چندی است به ریاست مؤسسه لغت‌نامه دهخدا منصوب شده، به گفت‌وگو پرداخت. وی ضمن تکذیب خداحافظی دکتر انوری و حواشی ایجاد شده در مؤسسه گفت: آقای دکتر انوری کارمند این موسسه نیست که بخواهد استعفا دهد. ما برای بخش تألیفات سرپرست تعیین کردیم. استاد انوری، تاج سر ما هستند، پس از این هم هر سیاستی دنبال شود، با اجازه ایشان است.  

او اتفاقات اخیر را برنامه‌ای برای «تخریب شخصیت» خود خواند و افزود: من رزومه محکم و قوی دارم، اگر اشکالی داشتم تا الآن مطرح کرده بودند. از زمانی که حکم انتصاب من در مؤسسه لغت‌نامه رقم خورده، می‌خواهند به هر ترتیبی شده ضعفی درست کنند. 

رئیس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا تصمیم برای جابجایی و تغییر در بخش تألیف این مؤسسه را نتیجه بررسی خود دانست و تأکید کرد: این موضوع فقط نظر من نیست، این تصمیم در سطح دانشگاه نیز مطرح است. 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تمهیدی اندیشیده شده که دکتر انوری به عنوان پیشکسوت و صاحب‌نظر عرصه فرهنگ‌نویسی به این مؤسسه بازگردد یا خیر، گفت: خیر، ما به ایشان نگفتیم که بروند، ما در اندازه‌ای نیستیم که این موضوع را مطرح کنیم. استاد صاحب‌نظر هستند و با نظر ایشان بخش تألیف انجام می‌شود. 

انتهای پیام/