کشف اسناد فوق محرمانه از خانه ویلایی ترامپ در فلوریدا

کشف-اسناد-فوق-محرمانه-از-خانه-ویلایی-ترامپ-در-فلوریدا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، بر اساس گزارشی از فهرست اسنادی که روز جمعه به دستور دادگاه فدرال آمریکا منتشر شد، اف‌بی‌آی در جریان تفتیش و جستجو از خانه ویلایی ترامپ در فلوریدا، اسنادی را کشف کرده است که دارای برچسب «فوق محرمانه» بوده‌اند.

وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه توقیف این اسناد را تأیید کرد و گفت: دلایل احتمالی برای این موضوع وجود دارد که ترامپ قانون جاسوسی را نقض کرده است، چون بر اساس قانون فدرال آمریکا در اختیار داشتن یا انتقال اطلاعات دفاع ملی ممنوع است.

سندی که توسط مأموران فدرال منتشر شده، نشان می‌دهد که مأموران پلیس آمریکا مجموعه‌ای از سوابق طبقه بندی شده را در جریان بازرسی از خانه ترامپ بدست آورده‌اند.

موارد و اسناد ضبط شده از خانه ترامپ شامل مواردی است که به عنوان «طبقه بندی شده» و «فوق محرمانه» علامت گذاری شده‌اند و این عنوان بالاترین سطح طبقه بندی است که فقط برای نزدیک ترین مقامات اطلاعات امنیت ملی کشور محفوظ است.

در این گزارش گفته شده که مأموران اف بی آی بیش از ۳۰ جعبه سند شامل بیش از ۲۰ جعبه عکس، یادداشت دست نویس و فرمان اجرایی عفو راجر استون، متحد و مشاور قدیمی ترامپ را ضبط کرده‌اند. همچنین اطلاعاتی درباره «رئیس جمهور فرانسه» در این فهرست دیده می‌شود.

ترامپ در واکنش به فهرست جنجالی اسناد ضبط شده از خانه‌اش روز جمعه در بیانیه‌ای مدعی شد که اسناد ضبط شده توسط مامورانی در فلوریدا از حالت طبقه بندی خارج شده و استدلال کرد که آگر آن‌ها خواسته بودند، او حاضر بود تا خودش اسناد را به وزارت دادگستری تحویل دهد.

در حالی که رؤسای جمهور مشغول بکار در آمریکا این قدرت را دارند که اطلاعات را از حالت طبقه بندی خارج کنند، اما این اختیار به محض ترک مسئولیت آنان به عنوان رئیس جمهور از بین می‌رود و مشخص نیست که آیا اسناد مورد بحث هرگز از طبقه بندی خارج شده‌اند یا خیر؟

ترامپ همچنین با وجود درخواست‌های متعدد آرشیو ملی آمریکا برای تحویل اسناد دوران ریاست‌جمهوری مطابق با قوانین فدرال، اسناد زیادی را در اختیار داشته و از تحویل آنان به آرشیو ملی خودداری کرده است.

برخی کارشناسان آمریکایی گفته‌اند که ممکن است ترامپ به نقض قوانین ضدجاسوسی متهم شود و بدلیل نگهداری این اسناد در خانه شخصی خودش پس از پایان دوره ریاست جمهوری تحت تعقیب قضائی قرار بگیرد.